Kızılırmak Mah. 1450. Sokak No:13 Çukurambar Ankara 444 66 62 info@koruhastanesi.com

Varikolsel

VARİKOSEL

Varikosel Nedir?

Varikosel, sadece erkeklerde görülen ve testislerde ki damarlarda meydana gelen genişleme olarak tanımlanır. Başka bir deyişle testislerde kanı boşaltmaya yarayan toplardamarın çeşitli nedenlerle genişlemesi ve varisli bir hal almasıdır.

Genel olarak erkeklerin %15’inde görülmekle beraber kısırlık şikayeti ile doktora müracaat edenlerin ise %40’ında varikosele rastlanmıştır. Testislerde meydana gelen sıcaklık yükselmesi ve toplardamarda bulunan kanın organa geri dönmesi sonrası varikosel rahatsızlığının vücuda etkileri şunlardır;

Dolaşım yolları etkilenerek sperm üretiminde dengesizlikler meydana gelir.
Sperm sayısını ve hareketliliğini olumsuz etkiler.
Kromozal yapıya olumsuz etki ettiği için döllenme kapasitesi bozulur.
Varikosel, kısırlık sebeplerinden biri olduğu için ve kişide zaman zaman rahatsız edici ağrılara sebep olduğundan dolayı tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

SOL TARAFTA DAHA SIK GÖRÜLMESİNİN NEDENİ

Testislerde bulunan sol atardamar daha uzun olduğundan varisleşen damar uzunluğu fazladır. Dolayısıyla testisin sol tarafında varikosele rastlanılmasının sebebi bu durumdur. Ayrıca sol tarafta bulunan toplardamarın kapakçık bakımından yetersiz olması bir başka nedenidir. Sol tarafta kan basıncı daha yüksek olduğu için kanın geri gönderilmesi evresinde zorluklar meydana gelir.

VARİKOSEL BELİRTİLERİ NELERDİR?

Varikosel şikayeti ile doktora başvuranlarda genel olarak hiçbir belirti görülmemektedir. Başka hastalıkların tanı konma aşamasında rastlantısal olarak saptanan bir hastalıktır. Fakat aşağıdaki hallerden biri veya bir kaçının olması durumunda tanı ve muayene için doktora başvurulması gerekir. Bu durumlar;

Ağrı: Özellikle testislerde veya kasık bölgesinde künt ağrının olması durumu ilk belirtiler arasındadır.


Testislerde Küçülme: Ağrı ile beraber testis boyutunda gözle görülür küçülme meydana gelmişse bu hastalığın oluşma ihtimali artar.


Testislerde Dolgunluk Hissi: Varisleşmeye bağlı olarak testislerde kan geri gönderiminde sıkıntı yaşanır. Bunun sonucu kişinin testislerinde dolgunluk hissi oluşur.


İnterfilite: Bilinen adı kısırlık olan bu durum halinde varikosel görülme ihtimali yüksektir.


Genişlemiş Damarlar: Kişinin testis damarlarında gözle görülebilir genişlemelerin oluşması durumu belirgin bir örnektir. Aynı zamanda bu genişlemiş damarlar ele gelir halde ise ihtimal daha da yüksektir.
Sayılan belirtiler kesin olarak varikosel belirtisi sayılmasa bile, bu hastalıktan dolayı oluşabilecek etkiler arasındadır ayrıca bu hastalık hayati risk taşımamaktadır.

Varikoselden şüphelenilmesi için aşağıda belirtilen hallerin bulunması gerekir;

*Eşlerin çocuğunun olmaması
*Testislerde oluşan ağrılar
*Skrotumda hissedilen şişkinlik ya da kitle olması halinde varikoselden yüksek ihtimalli şüphelenilir.

Varikosel Tanısı Nasıl Konur?

*Fizik muayene
*Renkli doppler ultrasonografi
*Spermiogram
 

Fizik Muayene


Varikosel tanısında en çok yararlanılan yöntem fizik muayene yöntemi olmaktadır. Fizik muayenede uzman hekim hastayı birkaç dakika ayakta beklettikten sonra muayene işlemini gerçekleştirmektedir. Oda sıcaklığında ve iyi aydınlatılmış bir odada yapılan fizik muayene işlemi teşhisin konulmasında oldukça etkili olmaktadır. Fizik muayene işleminde hekim göz ile de muayene yapmaktadır. Damarlardaki anormallikler ve renk değişimi dışarıdan da belli olabilmektedir. Hekim gerek duyduğu takdirde, ayakta muayeneden sonra yatarak muayene işlemi de gerçekleştirmektedir.

 

Renkli Doppler Ultrasonografi


Varikosel tanısında kullanılan ikinci yöntem renkli doppler ultrasonografidir. Fizik muayene sonucunda hastadaki varikoselin durumunun tayin edilebilmesi için renkli doppler ultrasonografi uygulanabildiği gibi, fazla kilolu hastalarda daha net bir sonuç alabilmek için de renkli doppler ultrasonografi yöntemi uygulanmaktadır. Varikosel belirtileri gösterip fizik muayenede varikosel tespit edilemeyen hastalarda da bu yöntem uygulanmaktadır. Bununla beraber Amerikan Üroloji Derneği’nin yaptığı açıklamaya göre, fizik muayenede tespit edilemeyip yalnızca renkli doppler utrasonografi ile tespit edilen varikosel, klinik açıdan pek bir anlam taşımamaktadır. Bu sebeple hekimin görüşü büyük bir önem taşımaktadır. Renkli doppler utrasonografi yöntemi ameliyat kararının verilmesine yardımcı olmaktadır. Varikoselin çift veya tek taraflı olup olmadığının araştırılmasında da renkli doppler ultrasonografi yönteminden yararlanılmaktadır.

 

Spermiogram


Spermiogram, sperm sayısının ve kalitesinin ölçülmesini sağlayan testlerden biridir. Varikosel damarlarda anormal durumlara sebep olmakta ve sperm üretimini olumsuz yönde etkilemektedir. Spermiogram testi, fizik muayene ve renkli doppler ultrasonografi yöntemleriyle kanıtlanmış olan varikosel durumunda kullanılmaktadır. Varikoselin sperm üretimi üzerindeki etkilerinin saptanabilmesi için kullanılan bu yöntem, infertilite durumlarında da en çok yararlanılan testlerden bir tanesidir.

Varikoselin teşhisinin yapılması için uygulanan ilk yöntem fizik muayene olsa da, varikoselin boyutunun saptanabilmesi ve tedavi aşamasına geçilebilmesi için genellikle bu yöntemlerin iki tanesi veya hepsi uygulanmaktadır.

 

HANGİ DURUMLARDA AMELİYAT YAPILIR?

 

Varikosel şikayeti olan bir kişinin mutlaka cerrahi müdahaleye alınmasına gerek yoktur. Çünkü varikoselin oluşum biçimleri farklılık gösterdiğinden bazı durumlar halinde kişiye zararı bulunmamaktadır bu yüzden müdahale edilmesine gerek duyulmaz. Tabi ki hastanın isteği doğrultusunda gerekli olmasa da hastalığın cerrahi müdahalesi sağlanabilir. Ameliyat gerektiren durumlar;

Varikosele bağlı olarak sperm hücreleri deformasyona uğramış ise ameliyat yapılması önemlilik arz etmektedir.


Hastalık testislerde ya da kasıklarda ağrı oluşturuyorsa cerrahi müdahale yapılması gereklidir.


Bu gibi durumlar dışında kişi çocuk sahibi olmak istemiyorsa ve hastalığa bağlı ağrı yaşamıyorsa cerrahi müdahale ile tedavi uygulanması zorunluluk arz etmez.

VARİKOSEL TEDAVİSİNDE CERRAHİ MÜDAHALE

Hastalığın tedavisinde tek seçenek cerrahi müdahaledir.  Testis içerisinde bulunan damarlar bir hayli küçük olduğundan ameliyatın mikroskopla yapılması ve atardamara zarar verilmeden gerçekleşmesi önemlidir. Hastalığa bağlı varisleşen damarların düzeltilmesinde vücut, kasık bölgesinden açılır ve mikro cerrahi yöntemleri ile damarlar düzeltilir. Testisi drene eden venler bağlanır. Ameliyat süresi, hastalığın durumuna bağlı olarak 30 dakika ya da 60 dakika arasında değişir. Ameliyat sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi cerrahi müdahalenin yapıldığı alanın küçük olmasından dolayı çevrede bulunan doku, sinir, damar ve benzeri oluşumlara zarar verilmemesidir.

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle beraber ameliyat teknikleri de gelişme göstermiştir. Bu olumlu gelişmeden ötürü yapılan varikosel ameliyatlarında  komplikasyonların görülme ihtimali ciddi ölçüde azaltılmıştır.

Varikosel hastalığının tedavisi genellikle ameliyat olmaktadır. Uzman hekimin hastaya sahip olduğu varikoselin durumunu anlatması ve seçeneklerini belirtmesi sonucunda, hasta ameliyat olmaya karar verdiyse, ameliyattan önce bazı önlemler alınması gerekmektedir.

Varikosel Ameliyatı Sonrası

Varikosel ameliyatı sonrasında hasta genellikle aynı gün taburcu edilmektedir. Mikro cerrahi yöntemiyle yapılan varikosel ameliyatlarında ağrı çok az olmaktadır. Ağrının artması durumunda hekim tarafından önerilen ağrı kesiciler alınarak ağrının kontrolü kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. Mikro cerrahi ile yapılan varikosel ameliyatlarında genellikle estetik dikiş yöntemi kullanılmakta ve dikişlerin alınmasına gerek kalmamaktadır. Ameliyat sonrası iz kalma olasılığı da bu şekilde oldukça düşmektedir. Varikosel ameliyatı sonrasındaki ilk 2-3 gün içerisinde hastaların fiziksel olarak kendilerini zorlamaması ve ağır kaldırmaması gerekmektedir. Bunun dışında kişiler günlük hayatına rahat bir şekilde devam edebilmektedir. Varikosel ameliyatı sonrasında sperm üretiminin yaklaşık %80 oranında düzeldiği görülmektedir. Bu oranın arttırılabilmesi için uzman hekim gerekli gördüğü takdirde ilaç kullanımı önerebilmektedir. Varikosel ameliyatının sonuçları ve ameliyatın başarısı yaklaşık bir yıl içerinde kendini göstermektedir.